Champios Team Lumina

0
153

Rubrica incepe cu Etapa 23 a ligii a 6 a. Echipa noastra are meci in deplasare, adversar, Voința Cochirleni, echipa aflata in partea superioară a clasamentului respectiv, locul 5, înaintea acestei runde și dornica de revanșa după ce in tur pe terenul de la Năvodari au încasat un sec 6-0. Deși echipa noastră este măcinata de accidentări, reușim sa ne mobilizam ne strângem ca o adevarata echipa și după un drum relativ lung dar frumos ajungem în localitatea Cochirleni – întrebam un sătean unde este stadionul acesta ne indica locația – după magazinul mare faceți stânga și o țineți înainte pana ajungeti la stadion. Ajungem pe rând deoarece ne-am deplasat cu mașinile particulare – suntem primiți bine – invitați la vestiare – un container mic dar cochet – ne schimbam și ieșim la încălzire – suprafața de joc arată mult mai bine ca multe altele din județ un pic iarba mare dar acceptabila. Începe meciul, echipa noastra are următoarea componenta- Pereteanu Ionel in poarta, Laurențiu fundaș dreapta, Aiftodoaie Nelu și Gheorghita Laurențiu fundași centrali, Bardan Costin fundaș stânga, Munteanu Andrei – mijlocaș stânga, Ciornea Andrei și Bacale Mihai mijlocasi centrali, Sărmășag Nicolae mijlocaș dreapta, Toma Cristian și Mantea Tiberius atacanți. Intram bine in joc, suntem cei care pasăm mai mult care jucam fotbal, ocaziile de gol apar inevitabil iar golul nu întârzie – minutul 15, Bacale scapă de fundașul stânga și plasează mingia in plasa porții, 0-1. Continuam ofensiva și mai avem câteva ocazii importante prin Sarmaseag Nicolae, Mantea Tiberius, Ciornea Andrei iar in minutul 42, Briliantul Ciornea Andrei se răzbuna practic pe ocaziile avute și înscrie golul 2, aducând liniștea. Pauza o trecem la adapostul celor 2 goluri, avans. Repriza secunda începe cu o tresărire de orgoliu a gazdelor care își trec in cont 2 ocazii, trecem cu bine peste acestea, ba mai mult in minutul 57, Briliantul Ciornea Andrei înscrie un gol frumos după o pasa de la margine executata inteligent de către Sarmaseag Nicolae, precedată de o incursiune individuală a mijlocașului nostru care a driblat 3 jucatori adversi . Minutul 65 aduce pentru echipa gazda o lovitura de pedeapsa executata și transformată 1-3. Bucuria lor nu a durat prea mult pentru ca și noi am reacționat bine și am înscris din nou in minutul 70, prin Bacale Mihai care l-a executat pe portarul advers cu un exterior de undeva de la 16 metri lateral dreapta, 1-4.
Jucatorul nostru, Aiftidoaie Nelu, fundașul central se accidentează și este înlocuit de Agibai Zeinur, iar când asteptam sfarsitul meciului, gazdele primesc un nou cadou – o lovitura de la 17 metri executata bine și scorul devine 4-2, min 77. Reacționam ca o mare echipa, iar in minutul 80, Munteanu Andrei înscrie cu o execuție frumoasa și duce scorul la 5-2. Staful tehnic fac și ultima schimbare, iese Mantea Tiberius și intra Robescu Robert. Minutul 83, gazdele marchează unicul lor gol din acțiune și scorul devine 5-3 pentru noi. Pana la final am ratat câteva ocazii dar scorul final rămâne 5-3, Jocul colectiv al echipei noastre ne aduc cele trei puncte atât de mult dorite. Totodata la meciul de azi se constata o premiera pentru comuna noastră, am trecut cota celor 100 de goluri marcate in acest campionat, este cu atat mai onorant fiind primul campionat pentru echipa noastră. Conform statisticii AJF avem ce-a mai buna ofensiva. Mai avem doua finale – meciul de acasă cu Viitorul Cobadin, lider absolut al seriei și Fulgerul Chirnogeni in deplasare, echipa ce lupta pentru locul 2 in serie. Avem o șansa mare și speram sa profitam de ea – sa promovam din primul an la înființării. Mult succes baietilor noștri. FELICITĂRI PENTRU VICTORIE