Black Valley Times. Meci Cobadin – Lumina

0
171

Duminica, pe terenul sintetic din Năvodari, s-a disputat Derby-ul serie sud al ligii a-VI-a la fotbal, și a adus fata in fata într-un meci decisiv pentru podiumul campionatului echipa lider Viitorul Cobadin și echipa noastră A.S. Lumina, ce ocupa locul 3, loc mai mult decât onorant pentru o echipa nou înființata și pentru prima oară participanta in aceasta competiție sportiva. Deși, avem probleme de efectiv, am abordat meciul cu încredere in forțele noastre, având in vedere ca jucam pe terenul propiu și teoretic plecam cu prima șansă.De remarcat asistenta numeroasa la acest meci, semn ca echipa comunei este iubita. Începem jocul. FORMULA de start: Pereteanu Ionel in poarta, Ungureanu Laurențiu fundaș dreapta, Gheorghita Laurentiu și Aiftodoaie Nelu fundași centrali, Bardan Costin, fundaș stânga, mijlocaș dreapta, Sărmășag Nicolae, Bacale Mihai și Ciornea Andrei, mijlocasi centrali, mijlocaș stânga, Munteanu Andrei, Toma Cristian și Mantea Tiberius Constantin, atacanți. Pe banca de rezerve avem trei opțiuni – Curtanzar Deniz in continuare accidentat, Tache George, Agibai Zeinur. Alături de suporterii nostri, doresc sa le mulțumim pe aceasta cale ca au incurajat echipa pe tot parcursul jocului, suntem încrezători in victoria noastră și posibilitatea istorica de a accede pe locul secund . In atmosfera de euforie începe jocul – și începem foarte bine, suntem mai insistenți și ocaziile nu întârzie sa apăra iar in minutul 12, deja conducem cu 2-0 prin golurile marcate pe rând de Briliantul Ciornea Andrei și Bacale Mihai. După minutul 15, poate și pe fondul relaxării și a iritarii brigăzi de albitrii care au avut o maniera cel puțin tendențioasă, echipa Viitorul Cobadin a echilibrat meciul iar pana la pauza au reușit sa reducă din diferența cu toată opoziția lui Pereteanu Ionel care a parat și o lovitura de la 11 metri acordată foarte ușor. Noi am ratat cu nonșalantă 3 ocazii mari de gol și puteam sa ne desprindem . Intram la pauza încrezători dar cu doi accidentați – Toma Cristian care a fost lovit dur de un adversar, fault nesancționat de arbitru și Aiftodoaie Nelu. Staful tehnic operează doua schimbări fortati de împrejurări, astfel, locul lui Aiftodoaie Nelu este luat de către Tache George iar locul lui Toma Cristian de către Curtnazar Deniz. După pauza – începem relaxsați iar echipa adversa pasează mai mult si creeaza presiune la poarta noastră, noi ratam ocazii importante și parca inevitabil primim golul 2. După primirea golului de 2-2, acuzam șocul, nu ne revenim, ne pierdem concentrarea suntem iritați de toate deciziile arbitrului și primim și golul 3. Răsturnare de scor pe care încercam sa o gestionam bine ,atacam și reușim sa egalam prin Ciornea Andrei. Totuși ceva nu merge la mijlocul terenului ne dorim mult dar parca prea individual, ratam si punem adversarul pe contraatac iar acesta devine letal 3-4. Ne revenim din pumni o luam de la capăt, nu este prima oară când suntem conduși și revenim – atacam cu toate liniile dar apare o faza pe care o pun pe seama ghinionului și totul se spulbera 3-5, pentru Viitorul Cobadin, minutul 80, faza hilara – fundașul nostru central vrea sa degajeze o mingie tare si lung de undeva de la 16 metri dar mingia îl lovește in spate pe un adversar și ricoșează in poarta noastră, gol imparabil pentru Bravul nostru portar. Deși îți toarnă plumb in picioare acest scor – tribuna vine in ajutorul favoriților – aplauze și încurajări frenetice de pe margine ne poarta către careul advers dar pana la sfârșitul celor 90 de minute nu mai reușim decât sa reducem din diferența prin același Ciornea Andrei. Credeam ca lumea s-a sfârșit, eram aproape convins ca vor apărea reproșuri și discuții – nu s a întâmplat asa, de remarcat și am rămas plăcut surprins de suporterii, prietenii nostrii care la sfârșitul jocului ne-au aplaudat și ne-au felicitat și mai ales au spus ca echipa a jucat fotbal. Avem o finala – duminica la Chirnogeni – indiferent de rezultat – voi sunteți campioni noștri. Forzza BĂIEȚI, FORZZA familia LUMINA.