7 mai, seară neagră pentru Barcelona! Ce au declarat catalanii după 0-4 cu Liverpool. Rezumatul video aici

0
170

Barcelona pare lovită de blestem în UEFA Champions League. Echipa care nu a mai câştigat trofeul din 2015 a ratat finala competiţiei,  deşi a avut un avantaj aproape imposibil de răsturnat, 3-0 pe Camp Nou în faţa lui Liverpool. Trupa lui Jurgen Klopp a reuşit un meci memorabil – a marcat de 4 ori şi va juca a doua oară la rând în ultimul act. Catalanii au fost copleşiţi de deznădejde la final.

“Mi-e greu să spun prea multe acum. Ne cerem scuze fanilor, a fost extrem de dureros să cedăm astfel. Liverpool a fost mai bună decât noi. Au vrut să câştige din tot sufletul. Noi nu am jucat rău, am avut ocazii, puteam înscrie un gol izbăvitor, dar nu am reuşit,” a fost reacţia la cald a lui Sergi Busquets.

“Nu putem oferi cele mai bune explicaţii în acest moment. Liverpool a pus presiune foarte repede, dar ne aşteptam la asta, însă am încasat repede primul gol. Iar al doilea ne-a tăiat elanul, iar ei au devenit mai agresivi. Au dat şi golul 3, iar noi nu am fructificat ocaziile pe care ni le-am creat.

Nu avem nicio scuză! Cei mai buni au câştigat, la 4-0 nu mai au sens alte comentarii. A fost o seară oribilă, am fost aspru pedepsiţi, îmi asum toată vina,” a spus Ernesto Valverde.

Eliminarea Barcelonei pune punct unei ere a echipelor spaniole în Europa – pentru prima oară în ultimii 5 ani nicio echipă iberică nu va juca finala unei competiţii continentale.

Istoria nu ţine cu Barcelona

Echipa care este autoarea celei mai spectaculoase reveniri din istorie, acel 6-1 cu PSG, după 0-4 pe Parc des Princes, a devenit victima unei răsturnări de scor pentru al doilea sezon consecutiv. AS Roma, cu Alisson titular, i-a eliminat în sferturi pe catalani, deşi pe Camp Nou a fost 4-1 pentru echipa lui Leo Messi. Argentinianul a fost apoi martor neputincios la eşecul neverosimil de pe Olimpico, când capitolinii s-au impus cu 3-0.

De altfel, numele Alisson Ramses Becker intră în analele fotbalului – portarul brazilian a fost protagonist la două miracole în doar 12 luni.

Istoria propune şi alte indicii curioase pentru noua catastrofă a Barcelonei – echipa spaniolă a pierdut de fiecare dată cu cel puţin 3-0 când a încasat gol în primele 10 minute: s-a întâmplat în 2017 la Torino când Dybala a deschis scorul, şi anul trecut când Dzeko a marcat după doar 8 minute.

Barcelona are şi un record nedorit în deplasările din UEFA Champions League – a câştigat doar 5 din ultimele 18 partide disputate în fazele eliminatorii.

Iar data de 7 mai are şi  conotaţie istorică de neuitat pentru români – Steaua a cucerit Cupa Campionilor Europeni în faţa Barcelonei în seara magică de la Sevilla, când Helmut Duckadam a apărat 4 lovituri de la 11 metri, iar Lăcătuş şi Balint au transformat de la punctul cu var pentru cel mai mare succes al fotbalului românesc.