Simona Halep s-a calificat în semifinalele Australian Open, pentru prima oară în carieră

0
249

Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Australian Open, la capătul unui meci senzațional făcut de româncă. Karolina Pliskova a început meciul în forță, câștigând primul break al partidei și ducând scorul la 3-0, însă au urmat 9 (nouă!) game-uri la rând câștigate de Simona Halep, care a câștigat astfel primul set și a dus scorul la 3-0 în setul secund.

Plișkova și-a câștigat de două ori serviciul, dar cu emoții, pentru ca la 5-2 Simona Halep să reușească încă un break și să câștige partida, calificându-se pentru prima oară în semifinalele Australian Open.

În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe jucătoarea Angelique Kerber din Germania.